نکات کاربردی برای طراحی کلینیک روانشناسی

همان طور که در بالا هم به این نکته اشاره کردیم، با کمک گرفتن از این مقاله و مطالب آن که تمام نقطه نظرهای طراحی و دیزاین داخلی یک مطب خوب و ایده آل را از نظر رنگ های انتخابی و روانشناس آن ها، متریال به کاربرده در فضای داخلی مطب، مبلمان و صندلی های به کار رفته در مطب، استفاده ازتم طبیعت و آثار هنری وتابلوها، استفاده از ابزار و لوازم با کارآیی حواس پرتی مثبت، منع استفاده از وسایل الکترونیکی در مطب و… رنگ بژ ، قهوه ای متمایل به زرد است که مقداری خاکستری هم با آن ترکیب شده باشد و یک رنگ خنثی به شمار میرود و با رنگ های متفاوتی در طراحی دکوراسیون می تواند استفاده و یا به اصطلاح ست شود.

تجربه نیمه هوشیارانه اشاره به فرآیندهای ذهنی دارد که ادراك آنها به صورت ناخود آگاهانه یا به آرامی انجام می­شود. در انتخاب رنگی مناسب جهت تحریک حواس کاربر در طراحی داخلی مطب، بسته به موضوع طراحی و نیازهاي فیزیکی و احساسی کاربر، انجام تحقیقات موردي و عمیق، جهت نیل به این هدف ضروري می­باشد. اگر به اهمیت استفاده از سایه و رنگ مایههای ساده در معماری داخلی پی ببریم استفاده از رنگها در طراحی و دکوراسیون داخلی مطب به تجربه ارزندهای بدل میشود. گذشته از مبانی معماری داخلی درمانگاه و مطب؛ هنگامی که با محیط اطراف خود مواجه هستیم، در یک تعامل پیوسته با طراحی داخلی و به طور جزئی تر با ادراك رنگ قرار داریم. از جمله مهم ترین و موثر ترین عوامل در طراحی داخلی اتاق مشاوره دقت و توجه در رنگ های مورد استفاده است، زیرا هر رنگی قادر است، اثرات متفاوتی بر روی مراجعه کننده اعمال نماید و به همین خاطر بایستی رنگ هایی را انتخاب نمود که دارای ترکیب خوبی می باشند. رنگ بر حس تشخیص گذر زمان از نظر فرد مؤثر است، به طور مثال نور و فضاي قرمز منجر به تخمین بیش از اندازه زمان و سبز یا آبی منجر به تخمین کمتري از اندازه زمان در شخص می­شود مکانیسم این پدیده شناخته شده نیست.

این موضوع مرتبط با سن و سال خاصی نیست و تمامی انسان ها در هر سنی که باشند نسبت به آن تاثیر پذیر هستند. در حقیقت انتخاب رنگ چندان سلیقه ای نیست که به نظر طراح داخلی، کارکنان و خود پزشک بستگی داشته باشد. از نظر اقتصادی هم، جز کفپوش های کم هزینه محسوب می شوند. چنین احساساتی نه تنها توجیه و دلیل مناسبی برای طراحی حرفه ای دکوراسیون مطب یک پزشک مجرب خواهند بود، بلکه می تواند به لحاظ اقتصادی و حرفه ای نیز بارخورد مناسبی برای پزشک و مرکز درمانی به همراه داشته باشد. بنابراین این میز که در طراحی داخلی اتاق انتظار مطب مورد نظر بود به طور کامل عوض شد در حالیکه در رندرهای طراح این حس را منتقل نمیشد.

  بحران انرژی در جهان؛ کره جنوبی و اروپا به افزایش تولید برق هسته‌ای می‌اندیشند

سپس تیم تخصصی بوم آرچی، طرح نهایی را پیاده طراحی داخلی در مطب سازی کند. کلیمن در سال 1981، نظریه­اي مبنی بر این که استفاده از رنگ آبی باعث می­شود یک اتاق بزرگتر و رنگ قرمز سبب می­شود اتاق کوچکتر به نظر برسد، طرح کرد. سرعت گذر زمان، و عدم توانایی انسان در کنترل آن از جمله عواملی است که می­تواند باعث ایجاد ناآرامی و اضطراب در انسان شود، درحالی که استفاده درست و به جا از رنگ ها و نورها می­تواند آرامش لازم را براي بودن در فضا و حتی تمرکز فراهم آورد. هنگامی که یک جسم را لمس می­کنیم از جنس یا حتی دماي آن آگاه می­شویم. هنگام بحث در مورد تجربیات رنگ در حیطه عکس­العمل­هاي فیزیکی به آن مانند فشار خون، خستگی چشم و تکامل ذهن، قدرت و اهمیت یک محیط با طراحی خوب همه­ي موانع فرهنگی و فردي را پشت سر می­گذارد .تجزیه و تحلیل عکس العمل هاي بیولوژیکی ما به رنگ و پردازش آن بی­درنگ به عکس العمل­هاي روانی منجر می­شود، که اغلب به طور همزمان ظاهر می­شوند. نکته مهم دیگر در قیمت طراحی داخلی شرکت یا شخص اجرا کننده طرح می باشد. اویاما و و نانري در سال 1960 از افراد شرکت کننده در آزمایش خود خواستند که ابعاد فرم­هایی دایره­اي شکل با رنگ هایی مشخص را در یک ترکیب با یکدیگر مقایسه کنند.

در این بخش نحوۀ دسترسی خصوصی پزشک به فضاهای خدماتی مانند سرویس و آبدارخانه اهمیت ویژهای دارد. با توجه به این که اشخاص بیمار وقت زیادی را در اتاق انتظار مطب سپری می نمایند، بنابراین برای مهیا نمودن محیط و فضایی آرامش بخش لازم است که از مبلمانی راحت استفاده گردد. رنگ در فرهنگ لغت وبستر به عنوان ویژگی ای از یک شی که تحت عنوان تم رنگی روشن و اشباع توصیف می­شود که در محدوده طول موج قابل دیدن، تحریک کننده اعصاب چشم است، تعریف می­گردد. آبی سطح صاف را نشان می­دهد، هر چه روشنتر شود بر لطافت آن افزوده می­شود تا جایی که غیر قابل لمس جلوه دهد. لازم به ذکر است که در صورت اقدام به تعمیر و بازسازی، همیشه بودجهای را برای مبالغ غیر منتظره در نظر بگیرید تا در صورت بروز مشکل ناخواسته، در روند کار مشکلی به وجود نیاید. او با مشاهده آزمایش اظهار کرد که گذشته از اینکه نوري که افراد در معرض آن قرار می­گیرند، آبی یا قرمز باشد، تخمین مدت زمان ادراك شده تحت تاثیر اولین نور کوتاهتر به نظر می­رسد.

واکنش ما به رنگها میتواند از بعد احساسی یا علمی مورد بررسی قرار گیرد. باید اشاره کنیم که با توجه به کاربری اتاق پزشک و مشاوره، از یک درب لمسه کوبی شده در بین این دو اتاق استفاده کردیم که سیرکولاسیون مناسبی را ایجاد نماید ، حتی در انتخاب و خرید مبلمان اداری هم از منحصر به فرد ترین و شاخص ترین طرح ها استفاده کردیم تا به بهترین نتیجه برسیم. هنگامی که صداي چیزي را می­شنویم از بلندي یا ملایمت یا حتی زیر یا بم بودن آن آگاه می­شویم. این فضا می تواند شامل میز و مبلمان و یا حتی تخت خوابی ساده باشد . نور طبیعی نوری است که از طریق پنجره ها و بازتاب آن تأمین می شود و نور مصنوعی شامل لامپ ها و دستگاه­های روشنایی می­شود. سعی کنید از نورهای طبیعی بیشترین استفاده را ببرید. بطور کلی عامل نور در مطب را میتوان به ۲ گروه نور طبیعی و مصنوعی تقسیم کرد. بطور کلی در طراحی داخلی مطب با توجه به اینکه مراجعین در سنین مختلف اغلب دچار استرس و درد هستند، استفاده از رنگ های ملایم می­تواند به آرامش درونی آنها کمک بسزایی کند، در مورد طراحی دکوراسیون اتاق درمان و پذیرش تفاوت نوع رنگ گرم و سرد لازم نیست بلکه می­توان در طراحی اتاق انتظار از یک رنگ با درجه تیرگی و روشنایی مختلف استفاده کرد.

  رئیس جمهور سریلانکا با هواپیمای سعودی ازکشور خود گریخت

رنگ آمیزي دیوارهاي یک فضا به رنگهاي روشن، آن مکان را در ظاهر بزرگتر نمایان می سازد، در حالی که رنگهاي تاریک، پررنگ با درجه اشباعیت بالا و گرم تأثیر عکس بر فضا دارند. از آنجایی که ممکن است افراد مدت زیادی را در واحد درمانی به انتظار بنشیند ، گرم شدن و یا سرد شدن زیاد آن فضا می تواند آزار دهنده باشد . مسلما در فضایی درمانی مهم ترین مسئله ای که باید به آن توجه کرد ، بهداشت محیط است . مراجعان مطبها به طور معمول از بیماری خاصی رنج میبرند. عموماً در رنگ آمیزي ساختارهاي مختلف اعم از ساختمان­ها یا مبلمان­ها، معمول است که رنگ اجزاي پایه و شالوده­اي را تیره­تر از سایر قسمت­ها در نظر می­گیرند. در دیزاین داخلی مطب باید نور به اندازه کافی مد نظر باشد، بطور مناسب به همه قسمت ها توزیع شود، تمایز دید رعایت شود و رنگ مناسب نور انتخاب شود.

زیرا موارد متعددی در دستیابی به نتیجه مطلوب دخالت دارند. وقتی بیمار از نظر روانی در شرایط نرمالی و ایده آلی قرار دارد، دندان پزشک نیز می تواند به راحتی به کار خود ادامه داده و ترمیم دندان ها را به خوبی انجام دهد. در این خصوص بایستی نورپردازی ها به نحوی انجام شود که برای بخش هایی از فضای داخلی که در طول روز نور کافی به آن ها نمی تابد نیز تمهیداتی اندیشیده شده و سایر نورپردازی ها برای استفاده های شبانه اختصاص داده شود. تجربه هوشیارانه حاکی از آن است که ما آنچه که فکر و احساس می­کنیم آگاه هستیم.

  مقام آمریکایی: هم‌صدایی و هم‌سویی پوتین و شی چالشی برای واشنگتن است

رنگ های خنثی مانند کرم، سفید و بژ هنگام ترکیب با رنگ های آرامبخش ، باعث می شوند محیط ، دل پذیر و خوشایند شود. در طراحی داخلی مطب باید دقت کرد که چشم مستقیماً تحت تاثیر رنگ قرار می­گیرد و سیگنال هاي دریافتی را به مغز می­رساند، سپس باعث ایجاد یکسري عکس­العمل­هاي پیوسته در بقیه قسمت­هاي بدن می­شود. دیزاین یک میز مناسب متناسب با عملکردهای بخش پذیرش یکی از مهم ترین نکاتیست که بایستی در طراحی دکوراسیون مطب پزشک بدان توجه کنید. بخش بعدی بررسی مساحت است که پس از استخراج برنامه فیزیکی و استانداردهای فضایی باید بررسی شود آیا مساحت موجود اجازه طراحی مناسب را خواهد داد یا نه . طراحی داخلی کلینیک های درمانی و بیمارستان ها به دلیل اینکه با سلامتی افراد در ارتباط هستند، از اهمیت بالایی برخوردار هستند. در توضیح فیزیولوژیکی باید گفت ساختار چشم انسان سبب می­شود که رنگ هاي آبی و بنفش در مقایسه با رنگ قرمز کمی دورتر به نظر بیایند عدسی چشم براي دیدن چنین تصاویري کمتر محدب می­شود، بنابراین تصاویر بنفش و آبی کمی دورتر دیده می­شوند. سپس از طرف معاونت درمان، از محل مورد نظر شما برای اخذ مجوز احداث مطب یا کلینیک زیبایی بازدید می کنند.

برای موفقیت در طراحی داخلی مطب دندانپزشکی، مفاهیم رنگ از ابتدا بایستی مد نظر معمار باشد . آزمایش آنها بر نقش روشنایی اجسام را به عنوان عاملی مهم در ادراك اندازه بدون در نظر گرفتن رنگ و شکل پس زمینه تاکید داشت. مهمتر از همه اینکه رنگ در غنا بخشیدن به ارزش محیط و افزایش زیبایی و هیجان پیرامون بسیار موثر است. وسعت فضا را در طراحی داخلی میتوان با افزایش روشنایی سطوح محصور کننده اطراف آن و کاهش کنتراست بین عناصر موجود در آن و پس زمینه شان، افزایش داد. Design و طراحی مطب از نکات بسیاری برخوردار است که امروز در این مقاله به بررسی آن می پردازیم . بلکه باید طراحی خلاقانه و زیبایی مطب نظر او را جلب کند، و فرد در آن احساس راحتی کند. هزینه های طراحی به چه عواملی بستگی دارند؟ به علاوه نتایج تحقیقات به عمل آمده حاکی از آن است که طراحی مطب دندانپزشکی در پروسۀ درمان بیماران نیز نقش دارد و میتواند روند بهبود بیماران را سرعت ببخشد. مبل های کلاسیک: حس لاکچری و تجملی دارند که گاهی برای برندینگ و خاص کردن یک مطب یا کلینیک در دکور کلینیک زیبایی یا طراحی داخلی مطب پوست و مو استفاده می شوند.